Mąka ryżowa: właściwości i zastosowanie produktu 

Mąka ryżowa to produkt, który powstaje z ziaren ryżu białego lub brązowego. Jak sama nazwa wskazuje, powstała z ziaren mąka może różnić się kolorem w zależności od wybranego rodzaj ryżu. Produkt ten posiada wiele właściwości zdrowotnych oraz substancji odżywczych, dzięki którym z wielką chęcią sięgają po niego klienci sklepów ze zdrową żywnością. Jest on produktem numer jeden na liście zakupów osób, które cierpią na nietolerancje i alergie pokarmowe, ponieważ mąka ryżowa jest produktem całkowicie bezglutenowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym produkcie, zapoznaj się z poniższym artykułem! 

Wartości odżywcze 

W mące ryżowej znajdziemy substancje takie jak magnez, żelazo i cynk, ale także witaminy z grupy B tj. witamina B6 i B1. Te składniki mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, układu odpornościowego oraz układu nerwowego. Dodatkowo, spożywanie mąki ryżowej ma wpływ na procesy metaboliczne, zachodzące w organizmie każdego człowieka. Mąka ryżowa jest źródłem błonnika, który ma bardzo dobry wpływ na pracę układu trawiennego, dzięki czemu o zmianie mąki pszennej na mąkę ryżową powinny pomyśleć osoby, które cierpią na problematyczne zaparcia, wzdęcia i gazy. Oprócz błonnika znajdziemy w niej również węglowodany niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a do tego śladowe ilości tłuszczu. Warto dodać, że mąka ryżowa powstała z ziaren ryżu brązowego, posiada większą ilość substancji odżywczych, składników mineralnych oraz witamin, niż mąka otrzymywana z ziaren ryżu białego. 

Domowa mąka ryżowa 

Jeśli masz odrobinę wolnego czasu i chęci, możesz spróbować zrobić własną, domową mąkę ryżową. Do jej przygotowania potrzebujesz przede wszystkim dobrej jakości ryżu oraz urządzenia do mielenia np. blender ręczny. Do stworzenia mąki ryżowej możesz wykorzystać każdy rodzaj ryżu, jednak ze względu na właściwości ryżu brązowego, zalecamy wybór właśnie tego rodzaju. Ziarna ryżu wsyp do wybranego urządzenia i miel dopóki konsystencja nie zmieni się w sypką mąkę ryżową. 

(0)