Wszywka alkoholowa – jak działa?

Takie pytanie zadają sobie zarówno osoby, które nadużywają alkohol, jak i bliskie osoby, dotknięte problemem alkoholizmu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest i jak działa wszywka alkoholowa, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury. 

Czym jest wszywka alkoholowa?

Alkoholizm to jedna z najniebezpieczniejszych uzależnień. Według danych statystycznych problem z nadużywaniem alkoholu w Polsce może dotyczyć nawet 700 tysięcy osób. Gdy proszenie bliskiej osoby o zaprzestanie picia alkoholu nie pomaga, pozostaje uciec się do skutecznej metody farmakologicznej, jaką jest wszywka alkoholowa

W praktyce lekarz aplikuje tabletkę z czynną substancją w górnej części pośladków. Powoli uwalniana substancja czynna powstrzymuje alkoholika przed spożywaniem alkoholu, czyniąc go na długi okres abstynentem.

Wszywka alkoholowa – jak działa?

Działanie przede wszystkim opiera się tak naprawdę na aktywnej substancji. W wielu przypadkach wszywka alkoholowa obejmuje substancję, jaką jest disulfiram. Po podaniu pacjentowi następuje blokada dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu, który odpowiada za metabolizowanie alkoholu w wątrobie. W rezultacie w organizmie alkoholika następuje nagromadzenie się aldehydu octowego, wywołującego niechęć do alkoholu. 

Kiedy wszywka alkoholowa przynosi korzyści?

Wyjście z alkoholizmu to żmudny proces, który składa się z wielu etapów. Tak naprawdę wszywka alkoholowa jest jednym z etapów i warto zaznaczyć, że początkowym. Oprócz zastosowania wszywki przede wszystkim kluczowe jest również wsparcie bliskich osób alkoholika, a także terapia. 

Statystyki obejmujące pacjentów leczonych z alkoholizmu pokazują, że alkoholowa wszywka przynosi najlepsze korzyści zarówno przed terapią, jak i po terapii. Wielu alkoholików nie zdaje sobie z własnego problemu lub obiecują, że przestaną nadużywać alkoholu. W rzeczywistości to obietnice bez pokrycia. Dlatego wszywka alkoholowa jest często stosowana jako straszak, gdy bliscy szukają skutecznych rozwiązań, dzięki którym ukochana osoba wyjdzie z alkoholizmu.

(0)