BBC: Twoja twarz zastąpi kartę bankową

Rozpoznawanie twarzy staje się głęboko zakorzenione w usługach konsumenckich, w których wymagana jest płatność, eliminując stosowanie fizycznych kart płatniczych. Chociaż jest to wygodne dla użytkowników, ilość gromadzonych danych oznacza całkowitą penetrację prywatności, pomimo obietnic ochrony danych. ⁃ Edytor TN

Aby zapłacić, po prostu patrzy się na swoje odbicie na małym ekranie LCD przymocowanym do lady kasjera.

Cały proces trwa mniej niż pięć sekund i jest całkowicie bezdotykowy. Co więcej, pani Stewart nie musi mieć przy sobie telefonu komórkowego ani karty bankowej, ani przedstawiać żadnego dokumentu tożsamości, ani nawet podawać numeru PIN.

Witamy w futurystycznym świecie płatności za rozpoznawanie twarzy. To może brzmieć jak z filmu science fiction, ale tego rodzaju transakcje są już realizowane miliony razy dziennie w największych chińskich miastach.

Biorąc pod uwagę, że technologia jest obecnie wprowadzana w USA i innych krajach, takich jak Dania i Nigeria, czy wszyscy będziemy z niej korzystać w ciągu kilku lat? Czy są problemy z bezpieczeństwem danych i prywatnością, którymi powinniśmy się martwić?

Pani Stewart, 18-letnia studentka uniwersytetu, mówi, że nie ma takich obaw. „Czuję, że technologia rozwija się tak szybko, że ludzie nawet nie zastanawiają się nad użyciem czegoś takiego.

„Nasze telefony już odczytują nasze twarze, a nasze twarze są już w całym Internecie, więc nie sądzę, aby to naprawdę miało duże znaczenie [dla czyjegoś bezpieczeństwa]. Jest szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy… i nie musisz się martwić o pozostawienie telefonu lub karty w domu ”.

Używa płatności za pomocą rozpoznawania twarzy za pośrednictwem amerykańskiego start-upu o nazwie PopID. Rejestrujesz się przez jej stronę internetową, przesyłając zdjęcie swojej twarzy, które jest przechowywane w systemie chmury firmy. Następnie łączysz swoje konto z kartą bankową..

PopID ma siedzibę w Los Angeles i jest obecnie używany przez około 70 niezależnych restauracji i kawiarni w kilku amerykańskich miastach, głównie na zachodnim wybrzeżu.

Dyrektor generalny firmy, John Miller, mówi: „Uważamy, że płacenie twarzą niczym nie różni się od korzystania z telefonu.

„To tylko kolejny sposób na zidentyfikowanie się. Zdjęcie [cyfrowe] [zrobione w punkcie sprzedaży] jest natychmiast niszczone, a dane nie są nikomu udostępniane ”.

W rzeczywistości twierdzi, że jest to mniej uciążliwe niż płacenie telefonem komórkowym, ponieważ telefon może śledzić Twoją lokalizację przez cały czas za pomocą GPS. Dodaje, że zdjęcia przechowywane przez PopID to mapy matematyczne unikalnych wektorów twarzy, a nie rzeczywiste fotografie.

Obecnie PopID wymaga od użytkownika tymczasowego obniżenia maski na twarz, ale firma twierdzi, że aktualizuje swoje systemy, aby nie trzeba było tego robić w przyszłości.

Około 7 000 mil (12 000 km) dalej, w chińskim mieście Guangzhou, inna studentka ma na myśli technologię płatności twarzy. Ling (która nie chciała ujawniać swojego prawdziwego nazwiska z obawy, że wpadnie w kłopoty) mówi, że jest to teraz jedyny sposób na kupowanie jedzenia z automatu w jej bloku mieszkalnym na Uniwersytecie Sun Yat-sen.

W przeciwieństwie do Sary z Los Angeles, Ling nie jest zadowolona z wprowadzenia tej technologii. Zaniepokojona tym, że technologia coraz bardziej wkracza w jej codzienne życie, nie chce używać aplikacji. Nawet jeśli to oznacza, że ​​nie może kupić wieczornej przekąski.

„Technologia jest jak przypływ” – mówi. „Nie ma mowy, żebyś mógł temu przeciwdziałać. Ale chcę też zająć jakąś pozycję, tak długo, jak będę w stanie to zrobić ”.

Przeczytaj całą historię tutaj…

https://www.bbc.com/news/business-55748964

źródło: technocracy.news

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.