Elon Musk: zaczniemy wszczepianie implantów do mózgu w ciągu roku

Twórca PayPal oraz właściciel Tesla rozwija projekt związany z połączeniem mózgu człowiek z maszyną, deklarowanym celem jest pomoc osobą ze słuchem, wzrokiem oraz po amputacji kończyn ale sam Musk przyznaje, że chodzi o kontrolę nad funkcjami ludzkiego mózgu co brzmi bardzo niepokojąco.

Przetłumaczony fragment z portalu biznesowego businessinsider.com:

Neuralink, firma zajmująca się sztucznym mózgiem, kierowana przez Teslę i Elona Muska mogłaby być gotowa do umieszczenia wersji implantu u osoby „w ciągu roku”, powiedział Musk, gdy ostatnio mówił w wywiadzie radiowym z Joe Rogan.

Neuralink, który został założony w 2016 roku, to firma zajmująca się technologią neuronową firmy Musk, która opracowuje implant przeznaczony do bezpośredniej interakcji z ludzkim mózgiem. Według Muska pierwotnym celem implantu jest wykorzystanie go jako środka do leczenia uszkodzeń i urazów mózgu.

„Wciąż jest wiele do zrobienia” – powiedział Musk podczas rozmowy z Roganem. „Więc kiedy mówię, wiesz, prawdopodobnie mamy szansę na umieszczenie go w osobie, wiesz, w ciągu roku. Myślę, że właśnie o to mi chodzi, myślę, że mamy szansę sprawić aby implanty były zdrowe i przywracały utraconą funkcjonalność ”.

Musk twierdzi, że chip może potencjalnie zostać użyty do przywrócenia wzroku, słuchu i ruchu kończyn, a także do leczenia chorób wpływających na mózg. Według Muska urządzenie zostanie wszczepione bezpośrednio do czaszki, aby umożliwić kontakt elektrod z niektórymi obszarami mózgu.

„To może w zasadzie naprawić wszystko, co jest nie tak z mózgiem” – powiedział Musk.

To nie pierwszy raz kiedy Musk wysunął takie twierdzenia. W lipcu 2019 roku Musk powiedział, że ma nadzieję na wszczepienie implantu w mózg człowieka do końca przyszłego roku.

Ale to tylko wczesne ambicje, jakie Musk przygotował dla inwestorów firmy Neuralink. W dłuższej perspektywie ma nadzieję opracować urządzenie, które umożliwiłoby „symbiozę” między ludźmi a Sztuczną Inteligencją.

https://www.businessinsider.com/elon-musk-neuralink-brain-chip-put-in-human-within-year-2020-5?r=US&IR=T

17 kwietnia pisaliśmy o projekcie multimiliardera z Doliny Krzemowej, który wysyła setki satelit na orbitę, Konstelacja Starlink jest przedsięwzięciem w ramach którego ma zostać udostępniony globalny dostęp do internetu.

Cały artykuł: Elon Musk wprowadza setki satelit na orbitę ziemską [zdjęcia, video z Polski]

Wywiad Joe Rogana z Elonem Muskiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.