Ludzie kontra broń autonomiczna.

Film, który został opublikowany na kanale: Stop Autonomous Weapons. wzbudza niepokój i przeraża.
Tak samo przerażają nas filmy z terminatorem. Z góry zakładamy, że w konfrontacji z takimi maszynami jesteśmy skazani na porażkę. Film ma bardzo znaczący tytuł „Slaughterbots”, czyli „roboty rzeźnicy”. Jest o autonomicznych dronach, które same wyszukują cel i same go unicestwiają. Czy istnieją już takie technologie? Czy udoskonalona przez nas sztuczna inteligencja będzie początkiem naszego końca? Prezenter w tym filmie zachwala skuteczność Slaughterbot’ów i mówi że nie można ich zatrzymać, że są nie do pokonania. Ale czy na pewno? Może ten prezenter popadł tylko w zachwyt i się myli? https://youtu.be/HipTO_7mUOw

Pseudo-geniusz Stephen Hawking ostrzegł: „Sztuczna Inteligencja może być największym błędem ludzkości, może doprowadzić do zniszczenia cywilizacji”. Czy w konfrontacji z taką autonomiczną bronią jak Slaughterboty albo terminatory jesteśmy skazani na porażkę? Czy może klucz do zwycięstwa jest w naszych głowach?

Laserem w drona. Boeing opracował niewielki i prosty w obsłudze laser, zdolny do unicestwiania niewielkich,
latających obiektów. Urządzenie o nazwie CLWS (Compact Laser Weapon System) jest bardzo precyzyjne – nawet w przypadku szybko poruszających się obiektów jest w stanie skierować wiązkę na wybrany element konstrukcyjny drona, a następnie po prostu – bez żadnych eksplozji — wypalić w nim dziurę. Urządzenie jest proste w obsłudze – do sterowania prototypem służy pad od Xboksa, a do tego, dzięki zminimalizowaniu liczby elementów wymagających serwisowania, ma być wyjątkowo tanie w eksploatacji – użytkownik będzie musiał zadbać jedynie o zasilanie.

System Jastrząb do walki z dronami. Firma Hertz Systems zaprezentowała na Europoltech 2017 wielosensorowy system „Jastrząb” bardzo dobrze sprawdzający się przy wykrywaniu i neutralizacji niepożądanych, bezzałogowych statków powietrznych. Firma Hertz Systems oferuje nie tylko system wykrywający drony, ale również zestaw zakłócający ich działanie i zmuszający je do lądowania. Rozwiązanie to może być więc wykorzystane zarówno przez służby publiczne  jak i przez Siły Zbrojne RP. Powyższe sposoby walki z dronami mogłyby z powodzeniem zostać dostosowane do unicestwiania terminatorów.

Jednak najprostsze rozwiązania mogą być też bardzo skuteczne. Zwykła siatka z odpowiednimi oczkami byłaby wystarczająca aby zatrzymać takie Slaughterboty. Taki latający bot zablokowany przez siatkę nie mógłby wybuchnąć ani przez nią przelecieć. Każda broń autonomiczna czy to dron, terminator albo Slaughterbots widzi za pomocą kamer. Wystarczy więc zamazać im kamery i po problemie. Rozpylenie farby np. za pomocą pistoletu natryskowego byłoby dobrym rozwiązaniem do zamazania kamer takim Slaughterbotom i dronom. A pistolet do paintballa byłby najlepszy przeciwko terminatorowi. Wystarczyłby jeden precyzyjny strzał w kamerę takiego terminatora i stałby się bezużyteczną kupą żelastwa.

 

 

3 thoughts on “Ludzie kontra broń autonomiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.