Rickards: Wojna z gotówką, faza II

Przy tak wielu wiadomościach o ponownym otwarciu gospodarki, kryzysie granicznym, ogromnych wydatkach rządowych i eksplodujących deficytach, łatwo jest przeoczyć trwającą wojnę o pieniądze.

To błąd, ponieważ ma to poważne konsekwencje nie tylko dla twoich pieniędzy, ale także dla twojej prywatności i wolności osobistej, jak zobaczysz dzisiaj.

Gotówka uniemożliwia bankom centralnym nakładanie ujemnych stóp procentowych, ponieważ gdyby to zrobiły, ludzie wycofaliby swoje pieniądze z systemu bankowego.

Jeśli ludzie wpychają pieniądze do materaca, nic na nim nie zarabiają; to prawda. Ale przynajmniej nic na tym nie tracą.

Gdy wszystkie pieniądze staną się cyfrowe, nie będziesz mieć możliwości wypłaty gotówki i uniknięcia ujemnych kursów. Zostaniesz uwięziony w cyfrowym systemie bez wyjścia.

A co z przenoszeniem pieniędzy do kryptowalut, takich jak Bitcoin?

Rządy nie zrzekną się swojego monopolu na pieniądze

Najpierw zrozummy, że rządy cieszą się monopolem na tworzenie pieniędzy i nie zamierzają zrzec się tego monopolu na rzecz walut cyfrowych, takich jak Bitcoin.

Libertariańscy zwolennicy kryptowalut świętują ich zdecentralizowany charakter i brak kontroli rządu. Jednak ich wiara w trwałość potężnych systemów pozostających poza kontrolą rządu jest naiwna.

Blockchain nie istnieje w eterze i nie rezyduje na Marsie.

Blockchain zależy od infrastruktury krytycznej, w tym serwerów, sieci telekomunikacyjnych, systemu bankowego i sieci energetycznej, z których wszystkie podlegają kontroli rządu.

Ale rządy wiedzą, że nie mogą zatrzymać platform technologicznych, na których oparte są kryptowaluty. Technologia zaszła zbyt daleko, by teraz zawrócić.

Tak więc rządy centralne nie chcą zabijać technologii rozproszonej księgi kryptograficznej. Cierpliwie obserwowali rozwój technologii – aby ostatecznie mogli ją kontrolować.

Każdy, kto kontroluje pieniądze, kontroluje władzę polityczną, gospodarkę i życie ludzi.

Wpisz cyfrową walutę banku centralnego, zwaną CBDC…

Nie dokładnie kryptowaluta

CBCD używają tej samej podstawowej technologii rozproszonej księgi, której używają kryptowaluty. Ale różnią się od kryptowalut, takich jak Bitcoin, chociaż różnice są często pomijane.

W przeciwieństwie do kryptowalut, CBCD nie są nowymi walutami. Nadal będą dolarami, euro, jenami lub juanami, tak jak są dzisiaj. Ale te waluty będą tylko cyfrowe; nie będą dozwolone żadne papierowe pieniądze ani gotówka. Zmienią się tylko format i kanały płatności.

Salda można przechowywać w portfelach cyfrowych lub skarbcach cyfrowych bez korzystania z tradycyjnych banków. Blockchain nie jest potrzebny; Księga CBDC może być prowadzona w postaci zaszyfrowanej przez sam bank centralny bez konieczności posiadania rachunków bankowych lub funduszy rynku pieniężnego.

Ich największą zaletą jest wygoda i brak opłat za transakcje kartą kredytową. Płatności można dokonywać za pomocą iPhone’a lub innego urządzenia bez konieczności używania kart kredytowych lub kosztownych przelewów bankowych.

Kto potrzebuje rachunków bankowych, czeków, wyciągów z kont, kwitów wpłat i innych niezgrabnych cech relacji bankowej, skoro z FEDem można przejść całkowicie cyfrowo?

Indywidualne konto FED (amerykański bank centralny) w telefonie komórkowym może również wyeliminować 2.5% opłaty pobierane przez agentów rozliczeniowych od sprzedawców detalicznych za przetwarzanie transakcji kartą kredytową. Ogólnie płatności byłyby szybsze, tańsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze niż obecnie.

Rezerwa Federalna współpracuje z naukowcami z Massachusetts Institute of Technology, aby opracować dolarową formę CBDC.

Wielkie banki, strzeżcie się

Wprowadzenie tego nowego cyfrowego dolara może nastąpić za kilka lat, ale konsekwencje są ogromne. Stawką jest coś więcej niż tylko wygoda klienta.

Koleje były jednym z największych sektorów gospodarki od 1870 do 1930 roku, ale w latach 1970-tych XX wieku w większości zbankrutowały. General Motors nie raz został uratowany przed bankructwem przez rząd Stanów Zjednoczonych.

General Electric był kiedyś przemysłowym gigantem, a teraz jest skorupą tego, czym kiedyś był. Ceny akcji spółek naftowych zostały pogrążone po zapowiedziach wprowadzenia Nowego Zielonego Ładu. Rzeczy się zmieniają.

Obecnie banki i inne instytucje finansowe dominują w wycenach giełdowych obok sektora technologicznego. CBDC mogą przyjść po banki.

Reakcja na proponowaną zmianę już się rozpoczęła. Duże banki obawiają się, że zostaną całkowicie wyłączone z systemu płatności. MasterCard i VISA obawiają się również, że ich kanały płatności staną się zbędne.

Bogactwo bilionów dolarów w postaci cen akcji instytucji finansowych dla JPMorgan, Citi, MasterCard i VISA może zostać wymazane wraz z pojawieniem się nowej technologii płatności cyfrowych.

Żegnaj Prywatność

Możesz nie mieć zbytniego współczucia dla JPMorgan, Citi, MasterCard i VISA, ale jak myślisz, co stałoby się z giełdą, gdyby się załamała?

To nie jedyny potencjalny opór przed CBCD. Jest ciemna strona. Jeśli nie ma gotówki, nie ma anonimowości.

Rządy będą zawsze znać Twoje miejsce pobytu i zwyczaje, po prostu śledząc wykorzystanie środków przez system płatności CBDC.

Do pewnego stopnia można to już zrobić, śledząc transakcje kartami kredytowymi, ale system CBDC sprawi, że nadzór państwowy będzie bardziej wszechobecny.

Chiny wiodą prym z CBDC. Ten rodzaj nadzoru jest prawdziwą siłą napędową chińskiego CBDC.

Chiny już teraz używają oprogramowania do rozpoznawania twarzy, śledzenia GPS w telefonie komórkowym oraz zakupu biletów lotniczych lub kolejowych do śledzenia swoich obywateli. Nadzór ten można wykorzystać do wykrywania działań antypaństwowych i aresztowania dysydentów lub każdego, kto nie przestrzega ściśle rządowych poleceń.

Globalna kontrola

Teraz Chiny chcą przyjąć swoje CBDC i uczynić je światowym standardem.

Nawet jeśli USA i Europa nie zgadzają się, jest prawdopodobne, że wiele krajów azjatyckich i afrykańskich zgodzi się w zamian za pomoc z Chin. Pomoc ta może na przykład przybrać formę dostępu do rzadkich szczepionek przeciwko COVID.

Gdy chińskie oprogramowanie totalitarnego nadzoru zostanie udoskonalone, mogą stać się standardem dla większości świata i ułatwiać inwazyjny nadzór 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez każdego dyktatora i autokratycznego przywódcę na świecie.

Bez wątpienia Chiny zapewnią dostęp do tych samych informacji z nadzoru, które dostarczały państwom-klientom. Końcowa gra bardzo przypominałaby dystopijną powieść George’a Orwella, Rok 1984.

Jeśli nie ma gotówki, jest tylko jeden sposób na ucieczkę od cyfrowego nadzoru bogactwa – fizyczne złoto.

Przeczytaj całą historię tutaj…

TN opisała wojnę na gotówkę jako główną inicjatywę Technokracji. Technokraci nie mogą tolerować anonimowości ani braku kontroli nad jakimkolwiek segmentem społeczeństwa. Zatem wypędzenie gotówki z obiegu i ostatecznie zastąpienie jej walutą cyfrową zmusi każdego człowieka na ziemi do przyłączenia się do „systemu”.

Jedyną izolacją przed przejęciem waluty cyfrowej jest fizyczne posiadanie złota i srebra, którego podaż każdego roku jest coraz mniejsza. Problem polega na tym, że jeśli skończysz wydawać swoje aktywa trwałe, w końcu zabraknie Ci możliwości ich uzupełnienia. ⁃ Edytor TN

O AUTORZE

Patrick Wood
Patrick Wood jest wiodącym i krytycznym ekspertem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki, agendy 21, 2030 i historycznej technokracji. Jest autorem Technocracy Rising: The Trojan Horse of Global Transformation (2015) i współautorem Trilaterals Over Washington, Volumes I i II (1978–1980) wraz z nieżyjącym Antonim C. Suttonem.
źródło: Techocracy News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.