Zginęli, bo byli Polakami. Horror “operacji polskiej” NKWD 1937-1938 od 100tyś.-do 200tyś. ofiar Stalinowskiego terroru.

W latach 1937–1938 w Związku Sowieckim doszło do pierwszego ludobójstwa na narodzie polskim. W ramach „operacji polskiej” NKWD bolszewicy zgładzili od 100tyś. do 200 tysięcy naszych rodaków. Strzelano im w tył czaszki, topiono ich i zakopywano żywcem. Egzekucje poprzedzały długie, bestialskie tortury, których celem było wydobycie fałszywych zeznań i przyznanie się do fikcyjnych zbrodni.

Wszystko to działo się na bezpośredni rozkaz Józefa Stalina. Jedyną „zbrodnią” ofiar „operacji polskiej” NKWD była ich narodowość. Ludzi tych zabito dlatego, że byli Polakami. Mimo szokującej skali tej eksterminacji – zginęło w niej dziesięć razy więcej osób niż w ramach zbrodni katyńskiej – „operacja polska” została niemal zupełnie zapomniana.

Wstrząsający album wybitnego rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa ma zmienić tę sytuację. Odsłania on przed szerokimi rzeszami czytelników kulisy horroru, który rozegrał się w Związku Sowieckim 80 lat temu.
Uroczysta premiera albumu Zginęli, bo byli Polakami. Koszmar „operacji polskiej” NKWD 1937–1938 połączona z debatą historyczną.
W dyskusji udział wezmą:
prof. Nikołaj Iwanow, autor albumu
dr Jarosław Szarek, prezes IPN
Prowadzenie: Piotr Zychowicz

https://www.youtube.com/watch?v=aiCQK6D55cc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.